Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra
Ako treba písať slová architektonickohistorický výskum (výskum histórie architektúry ako jeden z typov pamiatkových výskumov), umeleckoremeselné práce (práce, ktoré vykonáva umelecký remeselník), vápennocementová omietka (omietka obsahujúca vápno aj cement), so spojovníkom alebo bez neho?
zložené prídavné mená, umeleckoremeselný, architektonickohistorický, architektonicko-historický, vápenno-cementový
Zložené prídavné mená sa píšu so spojovníkom pri vyjadrení zreteľne vydelených zložiek, ktoré sú v priraďovacom vzťahu (sú rovnocenné), napr. žlto-zelený (žltý a zelený), materiálno-technický (materiálny a technický), slovensko-český (slovenský a český).
Zložené prídavné mená sa píšu spolu vtedy, keď sú jednotlivé zložky v podraďovacom vzťahu (jedna zložka bližšie určuje druhú), napr. sociálnodemokratický (zo sociálna demokracia), požiarnotechnický (z požiarna technika), alebo keď sú utvorené zo zloženého podstatného mena, napr. jazykoveda – jazykovedný, oceľobetón – oceľobetónový.
Prídavné meno umeleckoremeselný (v slovnom spojení umeleckoremeselné práce) vzniklo zo slovného spojenia umelecké remeslá, preto sa píše bez spojovníka. Prídavné meno architektonickohistorický vo význame „týkajúci sa dejín architektúry“ vzniklo z určovacieho skladu história architektúry. Ak by zložené prídavné meno bolo utvorené z dvoch rovnocenných zložiek, z prídavných mien architektonický a historický, písalo by sa so spojovníkom: architektonicko-historický. Zložené prídavné meno vápenno-cementový (v spojení vápenno-cementová omietka) sa píše so spojovníkom, vzniklo z prídavných mien vápenný a cementový.
Otázka z 27. 05. 2021 bola zodpovedaná dňa 27. 05. 2021
Nezistili ste, čo ste chceli?
Pozrite prehľad všetkých
10
odpovedí k heslu zložené prídavné mená