Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra
Ako sa uvádzajú v texte úvodzovky, ak ide o priamu reč a do nej vložená biblická citácia s úvodzovkami? Je spisovné dať dve úvodzovky za sebou, napríklad v texte Evanjelia podľa sv. Lukáša 18, 9 – 14?
úvodzovky
Písaniu úvodzoviek sa venoval Ladislav Dvonč v príspevku publikovanom v Kultúre slova. V texte sa píše o troch druhoch úvodzoviek, a to o základných („ “), jednoduchých (, ‘) a šípkovitých (» «, resp. « »). Najčastejšie sa stretávame so základnými (bežnými) úvodzovkami, ktoré sa niekedy nahrádzajú jednoduchými úvodzovkami. L. Dvonč uvádza: „Pri používaní jednoduchých úvodzoviek namiesto bežných ide o nahrádzanie jedného druhu úvodzoviek druhým z typografických dôvodov. Ak ide o písanie slova alebo skupiny slov v rámci väčšej skupiny slov, ktorá je tiež v úvodzovkách, potom už ide o istú hierarchiu úvodzoviek, o ich používanie v istom poradí, pričom na prvom stupni sú riadne, bežné úvodzovky, na ďalšom jednoduché a konečne šípkovité“ (Kultúra slova, 1984, č. 2, s. 35 – 36, v elektronickej podobe dostupné na stránke www.juls.savba.sk cez odkaz Časopisy).
Situácii, keď sa citát dostane na koniec textu iného citátu, sme sa venovali v internetovej poradni na stránke https://jazykovaporadna.sme.sk/q/6650/.
Vo Vašom prípade možno použiť základné a jednoduché úvodzovky. Text podobenstva, ktoré uvádza Lukáš v rámci citovanej priamej reči, nepovažujeme za samostatnú priamu reč vloženú do iného citátu a nie je dôvod dávať ho do úvodzoviek. Základné (dvojité) úvodzovky Vám odporúčame písať na začiatku a na konci citátu z Evanjelia podľa sv. Lukáša a prehovory farizeja a mýtnika – citáty v citáte – odporúčame dať do jednoduchých úvodzoviek.
Text bude vyzerať takto: Pozrime sa na ďalší dôležitý odsek z Božieho Slova, v ktorom je pôst spomenutý. Opisuje ho evanjelista Lukáš. „Tým, čo boli presvedčení, že sú spravodliví a ostatnými pohŕdali, povedal toto podobenstvo: Dvaja muži vošli do chrámu modliť sa. Jeden bol farizej, druhý mýtnik. Farizej stál a takto sa v duchu modlil: ‚Bože, ďakujem ti, že nie som ako ostatní ľudia: vydierači, nespravodliví, cudzoložníci alebo ako tento mýtnik. Postím sa dva razy do týždňa, dávam desiatky zo všetkého, čo získam.‘ Mýtnik však stál v diaľke a neodvážil sa ani len oči zdvihnúť k nebu, bil sa do pŕs a hovoril: ‚Bože, buď milostivý mne hriešnemu.‘ Hovorím vám: Tento odišiel domov ospravedlnený, a tamten nie. Lebo každý, kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený.“ (Lk 18, 9 – 14)
Pri označení prehovoru postavy farizeja dávame pravé úvodzovky až za záver celej repliky, teda až za vetu Postím sa dva razy do týždňa, dávam desiatky zo všetkého, čo získam.‘ Ak sa Vám použitie veľkého množstva úvodzoviek v citáte zdá neprehľadné, je možné zvoliť aj zjednodušenie, napríklad prehovory postáv farizeja a mýtnika nemusia byť označené úvodzovkami. Tak je text uvedený napr. v Biblii vydanej v Tranosciu v Liptovskom Mikuláši v roku 1999.
Otázka z 01. 04. 2021 bola zodpovedaná dňa 01. 04. 2021
Nezistili ste, čo ste chceli?
Pozrite prehľad všetkých
10
odpovedí k heslu úvodzovky