Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra
Na súťaži sme mali vybrať slovo, v ktorom sa uplatnilo pravidlo o rytmickom krátení. Správna odpoveď bola slovo "dopriaty", ale ja si myslím, že pravidlo o rytmickom krátení, ktoré hovorí, že v slovenčine sa striedajú dlhé a krátke slabiky, sa uplatnilo aj v slove "významných".
pravidlo o rytmickom krátení, významných, dopriaty
V Pravidlách slovenského pravopisu (2013) v kapitole Pravidlo o rytmickom krátení sa uvádza: „V spisovnej slovenčine nebývajú dve dlhé slabiky bezprostredne za sebou. Ak sa tvarotvorný alebo odvodzovací základ končí na dlhú slabiku, ohýbacie prípony (pri skloňovaní a časovaní) alebo slovotvorné prípony s dlhou slabikou sa v rámci slova skracujú.“
Uplatňovanie pravidla o rytmickom krátení spočíva v skracovaní prípon po predchádzajúcej dlhej slabike v základe. Uvedieme príklad: Pri vzore žena sa datív množného čísla tvorí príponou -ám s dlhým á (žena – ženám, katastrofa – katastrofám, žirafa – žirafám, kefa – kefám). Keď sa však tvarotvorný základ končí na dlhú slabiku, dlhá prípona -ám sa skracuje na -am (pacientka – pacientkam, sliepka – sliepkam, rieka – riekam, káva – kávam).
Zo štyroch spojení, ktoré ste uviedli, sa uplatnilo pravidlo o rytmickom krátení iba v trpnom príčastí (bude) dopriaty, ktoré sa zaraďuje do vzoru pekný. Dlhá prípona -ý vzoru pekný sa po dlhej slabike na konci tvarotvorného základu skracuje na -y – dopriaty.
Naopak, výnimku z pravidla o rytmickom krátení predstavuje napr. slovo ústie , v ktorom sa ani pádové prípony neskracujú.
Ostatné slová v odpovediach A, B, C, D (nielen prídavné meno významných) síce zodpovedajú konštatovaniu, že v spisovnej slovenčine nebývajú dve dlhé slabiky po sebe, to však neznamená, že sa v nich uplatnilo pravidlo o rytmickom krátení – žiadna prípona sa v nich neskracovala.
Otázka z 17. 12. 2020 bola zodpovedaná dňa 17. 12. 2020
Nezistili ste, čo ste chceli?
Pozrite prehľad všetkých
4
odpovedí k heslu pravidlo o rytmickom krátení