Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra
Už dvadsať rokov žijem v Kanade a teraz som zistil, že do slovenčiny sa zaviedol nový skloňovací vzor kuli. V angličtine sa výraz coolie považuje za urážku asi ako označenie neger.
kuli
Vzor kuli nie je v slovenčine nijaká novinka, spomína sa napríklad aj v Morfológii slovenského jazyka (1966). Podľa vzoru kuli sa skloňujú cudzie podstatné mená zakončené na i, í, e, é, ä, napr. efendi, mufti, dandy, abbé, Yankee, Medici, Dante, Charlie, Harry, Škultéty. V súčasnosti sa pri vlastných menách používa aj označenie skloňovací typ Škultéty. Keďže podľa vzoru kuli sa skloňujú cudzie substantíva so zakončením, ktoré je v slovenčine netypické, v školskej praxi sa mu venujú len okrajovo.
Čo sa týka lexikálneho významu podstatného mena kuli v slovenčine, ide o štylisticky neutrálne pomenovanie nekvalifikovaného robotníka v južnej a juhovýchodnej Ázii (porov. slovníky slovenského jazyka na stránke slovniky.juls.savba.sk). Je to všeobecné podstatné meno – apelatívum – utvorené od názvu domorodého kmeňa Kulī (Kolī) v severozápadnej Indii, ktorého príslušníci často pracovali ako nádenníci. Je pravda, že slovo kuli a anglický výraz coolie majú spoločný pôvod v hindčine a do slovenčiny sa tento výraz dostal v 20. storočí zrejme cez angličtinu, ale bez toho, že by sa spájal s príznakom hanlivosti či pohŕdavého postoja, ktorý si mohli ku kuliom vytvoriť kolonisti. Napokon, ako je zrejmé zo zdroja v anglickej Wikipedii, na ktorý sa odvolávate, za hanlivý či urážlivý výraz sa považuje anglický výraz coolie takisto iba v niektorých krajinách a iba v určitých konotáciách, čo nie je dôvod vzťahovať tento príznak na používanie výrazu kuli v slovenčine,či dokoncaprepisovať učebnice slovenského jazyka.
Otázka z 07. 05. 2020 bola zodpovedaná dňa 07. 05. 2020
Nezistili ste, čo ste chceli?
Pozrite prehľad všetkých
7
odpovedí k heslu kuli