Otázka:

V škole sme druhákov učili, že dz, dž, ch sa skladajú z dvoch písmen, t. j. napr. v slove chyba sú 4 hlásky, ale 5 písmen. Teraz sa v niektorých učebniciach uvádza, že dz, dž, ch sú samostatné písmená a napríklad v slove chyba sú 4 hlásky zapísané 4 písmenami. Takýto výklad som našla aj na Vašej stránke. Ako to mám učiť v škole?

Heslá:

zložky, dz, dž, ch, písmená dz - dž - ch

Odpoveď:

 

 

Základná latinská abeceda má iba 23 písmen: a, b, c, d, e, f, g, h, i, k, l, m, n, o, p, q, r, s, t, u, v, x, z (ku ktorým sa v stredoveku vo väčšine západoeurópskych krajín pridali písmená jw). Vo väčšine jazykov, v ktorých sa píše latinkou, nestačia tieto písmená na zápis všetkých hlások, ktoré sa v nich vyskytujú. V slovenčine dnes pôvodnú latinskú abecedu dopĺňa písmeno y, písmená s diakritikou (á, ä, č, ď, é, í, ĺ, ľ, ň, ó, ô, ŕ, š, ť, ú, ý, ž) a takzvané zložky dz, ch, ktoré sa pôvodne vytvorili z dvoch písmen latinskej abecedy. Tieto zložky sa považujú za samostatné písmená, čomu zodpovedá aj ich hláskovanie [dzé], [džé], [chá].

Aj v základnej príručke spisovnej slovenčiny, v Pravidlách slovenského pravopisu (2013), v kapitole 3 Pravopis a jeho princípy, sa uvádza: „Niektoré hlásky sa označujú spojením dvoch písmen (zložkami): dz (spojenie písmena d a písmena z), dž (d a ž), ch (c a h). Keďže ide o označenie nedeliteľných zvukových celkov, aj zložky sa pokladajú za samostatné písmená.“ Názor, že zložky dz, dž ch sú samostatnými písmenami, podporuje aj skutočnosť, že medzi písmenami slovenskej abecedy vo všetkých zdrojoch bez rozdielu sa uvádzajú ako samostatné písmená (na rozdiel od dvojhlások ia, ie, iu). Ako samostatné písmená sa zložky dz, dž ch uplatňujú aj pri zoraďovaní slov v abecedných zoznamoch či v slovníkoch slovenského jazyka. Preto aj my považujeme za správne učiť žiakov, že každá zo zložiek dz, dž, ch je samostatným písmenom (t. j. napr. v slove chyba sú štyri hlásky zapísané štyrmi písmenami).

                Dodávame, že vyučovanie slovenského jazyka na školách je didaktická disciplína. Lingvistika poskytuje didaktike slovenského jazyka obsahovú náplň pre vyučovanie, no s prihliadaním na zákonitosti vývinu dieťaťa sa vedecké poznatky pretvárajú a prispôsobujú (zjednodušujú) pre potreby školského vzdelávania. Garantom obsahu štátnych vzdelávacích programov i školských učebníc je Štátny pedagogický ústav, ktorý by mal dbať aj na jednotnosť a nadväznosť prezentovaného učiva. Keďže otázka písmen dz, dž, ch sa v učebniciach od rozličných autorov vykladá nejednotne (Hirschnerová: „Písmená ch, dz, dž sú samostatné písmená abecedy. Teda slovo chata má štyri písmená a pri vyslovovaní štyri hlásky.“; Nguyenová Anhová: „Zapamätaj si: Pri vyslovení ch, dz, dž počujeme jeden zvuk, teda jednu hlásku. Zapíšeme ju však dvomi znakmi – dvomi písmenami.“), vydal Štátny pedagogický ústav toto usmernenie: "V 2. ročníku základnej školy obsahový štandard (s. 15) uvádza rozlíšenie pojmov hláska a písmeno, špeciálne ch, dz, dž, v ústnom a písomnom prejave. Ch, dz, dž sa pokladajú za samostatné písmená. Napr.: slovo chata sa skladá zo štyroch hlások a štyroch písmen. Každá hláska je zapísaná písmenom. Metodické usmernenie č. 1/2020 nadobúda platnosť a účinnosť dňa 11. mája 2020."

 


Otázka z 27. 09. 2019 bola zodpovedaná dňa 27. 09. 2019

Nezistili ste, čo ste chceli?

Pozrite prehľad všetkých 4 odpovedí k heslu zložky