Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra
V médiách počúvam, že moderátori vyslovujú tvrdé l v slovách ako ľavica, voľby či na Kráľovej holi...
d, t, n, l, výslovnosť
V publikácii Ábela Kráľa Pravidlá slovenskej výslovnosti, ktorá je kodifikačnou príručkou zvukovej podoby spisovnej slovenčiny, sa uvádza, že v spisovnej slovenčine sú dva výslovnostné varianty spoluhlásky ľ:
1. takzvané mäkké ľ, ktoré počujeme vyslovovať vo všetkých kultivovaných spisovných prejavoch v slovách s písmenom ľ ako ľad, ľúbiť, koľko, niekoľko, Kráľova hoľa, ľavica, voľby;
2. takzvané zmäkčené ľ, ktoré je výsledkom prirodzenej artikulačnej asimilácie výslovnosti spoluhlásky ľ pred prednými samohláskami e, i a pred takzvanými i-ovými dvojhláskami (ia, ie, iu). Takéto zmäkčené ľ je napríklad v slovách ale, len, alebo, člen, dovolenka, (na) holi. Aj v týchto slovách sa písmenom l, ktoré sa pred samohláskou e píše bez mäkčeňa, zapisuje mäkká spoluhláska ľ.
V slovenskej spisovnej výslovnosti sa pripúšťajú oba varianty výslovnosti spoluhlásky ľ, t. j. mäkké ľ aj zmäkčené ľ (ktoré sa vyslovuje menej výrazne mäkko). Zdôrazňuje sa však požiadavka, aby aj takzvané zmäkčené ľ bolo dostatočne sluchovo odlíšiteľné od tvrdého l (porov. výslovnosť zmäkčeného ľ v slovách člen, dovolenka, a výslovnosť tvrdej spoluhlásky l v slovách slovo, vlak, poklona).
Otázka z 08. 11. 2017 bola zodpovedaná dňa 08. 11. 2017
Nezistili ste, čo ste chceli?
Pozrite prehľad všetkých
3
odpovedí k heslu d