Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra
Môže mať spojka a význam „alebo“?
alebo, spojka a
Spojkami sa vyjadrujú vzťahy medzi jazykovými jednotkami (slovami alebo vetami). Priraďovacou spojkou a sa vyjadruje predovšetkým zlučovací vzťah, napríklad jablká a hrušky, dobrý a pekný, dievča spievalo a tancovalo. Pri zlučovacom vzťahu sa dva alebo viac pojmov zlučuje do jedného celku (do dvojice alebo do skupiny). Preto sporné spojenie vo vete Formou vzdelávania je simulačná podniková hra manuálna (krabicová) a elektronická (PC) možno interpretovať iba tak, že hra má byť manuálna aj elektronická. Spojka a neumožňuje interpretovať dané spojenie ako vylučovací vzťah (v ktorom je možný výber jednej alternatívy), nemožno ju zamieňať so spojkou alebo. Na porovnanie vylučovací vzťah možno vyjadriť spojkovým výrazom a či (napr. Boli sme tam štyria a či piati = Boli sme tam štyria alebo piati). Samotnou spojkou a sa však nedá vyjadriť alternatívnosť.
Alternatívnosť sa vyjadruje vylučovacími spojkami alebo, buď, či, alebo – alebo, buď – alebo, či – alebo a pod. Podľa kontextu môže mať priraďovacia spojka alebo aj iný ako zreteľne vylučovací význam – napríklad keď povie učiteľka žiakovi: Pošli do školy otca alebo mamu, môžu prísť obaja. To však neznamená, že by bolo možné recipročne interpretovať spojku a v niektorých spojeniach ako vylučovaciu (v zmysle spojky alebo).
Nesprávnu interpretáciu podmienky si možno vysvetliť tým, že prídavné mená manuálny (ručný) a elektronický fungujú väčšinou ako opozitá, napr. manuálne ovládanie – elektronické ovládanie, manuálne nastavenie – elektronické nastavenie, manuálna hra – elektronická hra. Požiadavka v rámci verejného obstarávania mohla byť formulovaná jednoznačnejšie, napríklad takto: Formou vzdelávania je simulačná podniková hra v manuálnej aj v elektronickej verzii.
Otázka z 25. 05. 2012 bola zodpovedaná dňa 25. 05. 2012
Nezistili ste, čo ste chceli?
Pozrite prehľad všetkých
6
odpovedí k heslu alebo