Otázka:

V teste zo SJL pre žiakov 9. ročníka bolo takéto zadanie úlohy: Napíš vzor podstatného mena z vety Každý ma považoval za totálny antitalent. V slovníku je toto podstatné meno považované za životné, v A má príponu -a. Ako to je?

Heslá:

antitalent

Odpoveď:

Máte pravdu, že v zadaní úlohy sa použil tvar akuzatívu singuláru antitalent, ktorý nie je v súlade so spracovaním gramatického aparátu slova antitalent v slovenských výkladových slovníkoch. V Krátkom slovníku slovenského jazyka (2003) a v Pravidlách slovenského pravopisu (2013) sa pri hesle antitalent uvádza prípona genitívu -a, ktorá navodzuje životné skloňovanie, čo potvrdzuje aj rozšírený gramatický aparát v Slovníku súčasného slovenského jazyka A – G (s tvarom N pl. antitalenti). Riešením úlohy „Napíš vzor podstatného mena z vety Každý ma považoval za totálny antitalent“ môže byť iba odpoveď „vzor dub“.

Treba však pripustiť, že v jazykovej praxi slovo antitalent častejšie funguje ako neživotné podstatné meno, čo potvrdzujú aj doklady v Slovenskom národnom korpuse, kde sa tvar genitívu alebo akuzatívu sg. antitalenta vôbec nevyskytuje a napríklad pomer dokladov na tvar N pl. antitalenti : antitalenty je 42 : 114. Tento stav je pravdepodobne ovplyvnený tvarmi slova talent, ktoré sa aj v prenesenom význame „nadaný človek“ skloňuje ako neživotné podstatné meno (porov. príklad mladé talenty vo výklade slova talent v Krátkom slovníku slovenského jazyka). Aj keby sa na základe jazykovej praxe v budúcnosti uvažovalo o rozšírení skloňovania slova antitalent aj ako neživotného podstatného mena, je nám jasné, že pri príprave žiakov musíte vychádzať z platných kodifikačných príručiek, nie z jazykovej praxe.


Otázka z 21. 05. 2021 bola zodpovedaná dňa 21. 05. 2021

Nezistili ste, čo ste chceli?

Pozrite prehľad všetkých 1 odpovedí k heslu antitalent