Otázka:

V slovách chlieb a bryndza nájdi hlásky, ktoré sa zapisujú dvoma písmenami. Aká je správna odpoveď? A prečo? Dve rôzne pani učiteľky totiž rôzne odpovedajú na danú otázku a rovnako sa rôznia názory na internete, sme zmätení.

Heslá:

hlásky, písmená, zložky

Odpoveď:

Slovenská abeceda obsahuje súbor písmen, ktorého súčasťou sú aj písmená dz, dž, ch.

Písmená dz, dž, ch sa nazývajú zložky. Skladajú sa z dvoch písmen, ale súčasne tvoria jeden znak – jedno samostatné písmeno slovenskej abecedy, ktorým sa zapisuje jedna hláska (spoluhláska).

Dvojhlásky (diftongy) ia, ie, iu sú spojenia dvoch samohlások v jednej slabike, ktoré fungujú ako dlhá samohláska. Takto sú dvojhlásky definované v Krátkom slovníku slovenského jazyka (2003) aj v 1. zväzku Slovníka súčasného slovenského jazyka (2006; porov. na našej stránke slovnik.juls.savba.sk). Dvojhláska sa teda chápe ako jedna špecifická hláska, ktorá sa v slovenčine zapisuje dvoma písmenami slovenskej abecedy.

V slove chlieb sú 4 hlásky zapísané 5 písmenami ch, l, i, e, b.

V slove bryndza je 6 hlások zapísaných 6 písmenami b, r, y, n, dz, a.

Odpoveď na úlohu, ktorú mal vyriešiť Váš syn, bude: V slovách chlieb a bryndza sa nachádza hláska (dvojhláska) ie, ktorá je zapísaná dvoma písmenami.

V školskej praxi i na internetových stránkach nachádzame rôzne tvrdenia o zaraďovaní písmen dz, dž, ch, ktoré sú vysvetľované nesprávne. Keďže dochádzalo k rôznym interpretáciám, Štátny pedagogický ústav v súlade s názormi Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV vydal 11. 5. 2020 metodické usmernenie, v ktorom sa okrem iného píše: „V 2. ročníku základnej školy obsahový štandard (s. 15) uvádza rozlíšenie pojmov hláska a písmeno, špeciálne ch, dz, dž, v ústnom a písomnom prejave. Hlásky ch, dz, dž sa pokladajú za samostatné písmená.“


Otázka z 14. 03. 2021 bola zodpovedaná dňa 14. 03. 2021

Nezistili ste, čo ste chceli?

Pozrite prehľad všetkých 1 odpovedí k heslu hlásky