Otázka:

Stretla som sa s pojmom vstavok, ktorý nepovažujem za správny. To, čo stavebník potrebuje, vyjadruje podľa mňa termín vstavba. Potrebuje totiž vložiť, resp. vstavať do existujúcej budovy novú konštrukciu bez toho, aby zasiahol do vonkajšej konštrukcie. Je to tak?

Heslá:

vstavba, vstavok

Odpoveď:

Na označenie zmeny stavby, ktorou sa vstavia do existujúcej budovy nová konštrukcia bez toho, aby sa zasiahlo do vonkajšej konštrukcie/obalu, resp. fasády budovy, sa používa termín vstavba. V štátnej norme STN 73 4301 Bytové budovy sa termín vstavba uvádza s významom „zmena už dokončenej budovy, pri ktorej sa do jestvujúceho objemu budovy vkladá nová stavebno-priestorová štruktúra, pričom sa nemení vonkajší pôdorysný a ani výškový rozmer budovy. Vstavbou sa podľa vloženej funkcie zväčšuje alebo zmenšuje počet podlaží a zároveň podlahová plocha objektu“.

Podobu vstavok sme v rozsiahlom Stavebníckom náučnom slovníku (Slovenské vydavateľstvo technickej literatúry, 1961 – 1969) ani v iných relevantných zdrojoch nenašli. Nazdávame sa, že podoba vstavok mohla vzniknúť analogicky k existujúcemu slovu prístavok, ktoré sa spracovalo aj v slovníkoch, pričom ako stavebnícky termín sa používa výraz prístavba podobne ako vstavba. Dodávame, že v súčasnosti sa v lingvistickom korpuse, ktorí používajú pracovníci JÚĽŠ SAV, vyskytuje vyše 450 dokladov na slovo vstavok. Oproti tomu na termín vstavba je vyše 1 740 dokladov. O slove vstavba sa dočítate aj v príspevku Mateja Považaja Vostavba či vstavba podkrovných bytov v časopise Kultúra slova na stránke https://www.juls.savba.sk/ediela/ks/2014/4/KS4-2014.pdf.

 


Otázka z 13. 05. 2024 bola zodpovedaná dňa 13. 05. 2024

Nezistili ste, čo ste chceli?

Pozrite prehľad všetkých 1 odpovedí k heslu vstavba